جنگ در اوکراین و خرابی عظیم اقتصاد آمریکا و اروپا


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس، روزنامه کیهان نوشت: امروز بزرگترین اقتصادهای جهان در اروپا و آمریکا با بحران تورم و رکود دست و پنجه نرم می کنند. گفته می شود دلیل اصلی این وضعیت جنگ در اوکراین بوده است.

از ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰) که جنگ در اوکراین آغاز شد، اروپا و آمریکا و البته قدرت های آسیایی مانند ژاپن و کره جنوبی شدیدترین تحریم ها را علیه روسیه اعمال کردند تا ماشین جنگی این کشور را متوقف کنند. اوکراین. اما خیلی زود تحریم ها فرو ریخت و به جای روسیه، غول های بزرگ اقتصاد جهان بودند که کمرشان زیر بار بحران اقتصادی ناشی از این جنگ خم شد.

در آمریکا و اروپا تورم در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است. در آمریکا، کارشناسان می گویند که اقتصاد این کشور در سال آینده به سمت رکود خواهد رفت، در اروپا، مقامات هشدار می دهند که اقتصادهای بزرگ منطقه یورو به سمت رکود سوق خواهند یافت. در عین حال، نگرانی در مورد زمستان بدون نفت و گاز روسیه در اروپا به شدت افزایش یافته است. اخبار در مورد مقررات گاز در اروپا می گوید. حتی در آلمان، برخی از مقامات پیشنهاد تنظیم آب گرم را ارائه کرده اند.

افزایش جهانی قیمت نفت و گاز تمام نقشه های ضد روسی غرب را بر هم زده است. علیرغم تحریم های غرب، گردش مالی روسیه در ماه مه گذشته ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافت، زیرا افزایش قیمت ها باعث شد روسیه ۱.۷ میلیارد دلار بیشتر از ماه آوریل نفت بفروشد. کارشناسان بانک جی پی مورگان آمریکا در تازه ترین ارزیابی خود هشدار داده اند که اگر روسیه تولید روزانه نفت خام خود را ۵ میلیون بشکه کاهش دهد، قیمت نفت ممکن است از ۱۱۱ دلار فعلی به ۳۸۰ دلار چهار برابر شود.

تمسخر بایدن در مورد قیمت بنزین

مقامات دولت بایدن در آمریکا خیال همه را راحت کرده اند و دلیل اصلی گرانی کالاها به ویژه بنزین را حمله روسیه به اوکراین می دانند. بایدن در این رابطه گفته است که «تا زمانی که جنگ در اوکراین ادامه داشته باشد و روسیه شکست نخورده، رانندگان باید گاز گران‌تری بخرند».

یک گروه بزرگ لابی انرژی آمریکا نیز پست توئیتری جو بایدن را که در آن از پمپ بنزین ها انتقاد کرده و به آنها گفته بود قیمت بنزین را پایین بیاورند، به سخره گرفتند. روز دوشنبه به وقت محلی، انجمن نفت و گاز آمریکا با جو بایدن صحبت کرد و گفت که “آنها روی این درخواست کار می کنند” و به این معناست که نویسنده توییت باید به مدرسه برود تا اصول اولیه اقتصاد را بیاموزد.

رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه به وقت محلی در حساب توییتر خود نوشت: «پیام من به شرکت‌هایی که پمپ بنزین‌ها را اداره می‌کنند و قیمت بنزین را در جایگاه‌ها تعیین می‌کنند ساده است: این زمان جنگ و خطرات جهانی است. قیمت را در پمپ بنزین ها با توجه به آنچه برای محصول می پردازید، انجام دهید.

علاوه بر اینکه انجمن نفت و گاز آمریکا پیام بایدن را به سخره گرفته است، «جف بزوس» موسس شرکت آمازون نیز در پیامی جداگانه بر لزوم آموزش بیشتر تاکید کرده است. در ماه های اخیر، پس از جنگ در اوکراین، قیمت بنزین در کالیفرنیا و در سراسر آمریکا به بالاترین حد خود رسیده است. در میان ایالت های آمریکا، کالیفرنیا با ۶.۲۷ دلار در هر گالن بالاترین قیمت بنزین را دارد و پس از آن هاوایی و آلاسکا در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

برای محدود کردن قیمت بنزین، بایدن از کنگره خواسته است تا یک تعلیق سه ماهه مالیات بر گاز را تصویب کند تا به مقابله با بی سابقه قیمت های بالای بنزین و هزینه های پایین تر برای خانواده های آمریکایی در تابستان امسال کمک کند، اما او همچنین اذعان کرد که اقدام به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند. مشکل گاز قیمت بالای گاز بایدن همچنین از ایالت ها خواست که مالیات های سوخت ایالتی را که اغلب بالاتر از مالیات های فدرال است، تعلیق کنند.

گران است، قیمت ملاقات با روسیه

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به بحران اقتصادی و افزایش قیمت انرژی در اروپا اذعان کرد و در مقاله خود نوشت: «بحران انرژی که اتحادیه اروپا تجربه کرده بهایی است که باید برای دفاع از دموکراسی و جلوگیری از نفوذ روسیه بر تصمیم‌گیری‌های سیاسی بپردازد. در بروکسل.” ..»

به گزارش فارس، «جوزف بورل» روز دوشنبه در مقاله ای که در روزنامه ایتالیایی «لا استامپا» منتشر شد، نوشت: تا پایان سال ۲۰۲۲ واردات نفت از روسیه را ۹۰ درصد و به سرعت واردات گاز را کاهش خواهیم داد. این تصمیمات به تدریج ما را از وابستگی که برای مدت طولانی بر تصمیمات سیاسی ما تأثیر گذاشته است، رها خواهد کرد.

بورل افزود: «البته این کاهش سریع وابستگی به انرژی روسیه چالش‌های جدی برای بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا و عملکرد بخش‌های مختلف اقتصاد ایجاد می‌کند، اما این بهایی است که باید برای دفاع از دموکراسی‌ها و قوانین بین‌المللی خود بپردازیم. در حال انجام اقدامات ما برای حل این مشکلات در همبستگی ایستاده ایم.” این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه مقاله خود ابراز اطمینان کرد که تحریم ها در نهایت مسکو را به زانو در خواهد آورد و این کشور را مجبور به تغییر محاسبات استراتژیک خود می کند، هرچند این موضوع در راه است. به این زودی اتفاق نمی افتد

سال های سخت آلمان

امروز آلمان، بزرگترین اقتصاد منطقه یورو نیز با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.رهبران سیاسی و تجاری آلمان هشدار دادند که این کشور برای اولین بار در بیش از ۳۰ سال گذشته با افزایش ماهانه کسری تجاری مواجه خواهد شد. این کشور با بزرگترین «بحران اقتصادی» مواجه شده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه فایننشال تایمز در این باره نوشت: افزایش قیمت انرژی باعث شده تا بزرگترین اقتصاد جهان در ماه می هزینه واردات خود را افزایش دهد و این در حالی است که اختلال در روند تجارت جهانی باعث کسری بی سابقه یک میلیارد دلاری شده است. در صادرات کشور برای اولین بار از سال ۱۹۹۱.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان روز دوشنبه هشدار داد که کشورش با یک “چالش تاریخی” مواجه است و این بحران ماه ها طول نخواهد کشید، زیرا جنگ در اوکراین “همه چیز را تغییر داده است و زنجیره های تامین هنوز به دلیل همه گیری ویروس کرونا مختل شده است”. .

راینر دالگر، رئیس کنفدراسیون اتحادیه های کارفرمایان آلمان، پس از نشست روز دوشنبه به میزبانی شولتز گفت که آلمان با بدترین بحران اجتماعی و اقتصادی از زمان اتحاد مجدد مواجه است.

وی گفت: ما سال‌های سختی را پیش رو داریم، دیگر نمی‌توانیم تداوم رشد اقتصادی را که قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ در اوکراین تجربه کرده بودیم تضمین کنیم.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره آمار آلمان در روز دوشنبه، واردات آلمان در ماه آوریل تا می (آوریل تا می) با ۲.۷ درصد رشد به ۱۲۶.۷ میلیارد یورو رسید، در حالی که صادرات این کشور به صورت ماهانه یکسان بود. ۰.۵ درصد و ۱۲۵.۸ میلیارد یورو بود.

شرکت خدمات مالی “E. NG” نیز نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه دوم سال جاری کاهش خواهد یافت. مدیر تحقیقات کلان این شرکت «کارستن برزسکی» گفت: احتمال اینکه آلمان و سایر کشورهای حوزه یورو در سال جاری وارد رکود اقتصادی شوند، بسیار زیاد است.

کارگران نفت و گاز نروژ دست به اعتصاب زدند

در نروژ، اعتراض کارگران نفت به دستمزد، اتحادیه اروپا را با مشکلاتی مواجه کرده است، زیرا اروپا به دلیل کاهش عرضه روسیه به گاز این کشور نیاز دارد. خبرگزاری آلمانی “دویچه وله” نیز در گزارش خود با همین موضوع نوشت: کارکنان بخش نفت و گاز نروژ به دلیل نگرانی از عرضه گاز اروپا دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.

به گزارش تسنیم، گفته می شود این حملات در ابتدا یک میدان گازی را هدف قرار داده بود اما ممکن است این حرکت اعتراضی به سه میدان دیگر نیز کشیده شود. دولت نروژ اعلام کرده است که این اختلافات را از نزدیک دنبال خواهد کرد و این جنبش اعتراضی در زمانی نامناسب برای کشورهای اتحادیه اروپا رخ داده است. زیرا آنها به دلیل کمبود منابع روسیه بیشتر به گاز نروژ وابسته هستند. روسیه عرضه گاز به لهستان و هلند را پس از رد روش های پرداخت جدید ارائه شده توسط روسیه به حالت تعلیق درآورده است. با توجه به کاهش عرضه، نروژ تولید گاز خود را افزایش داده و اعلام کرده است که فروش خود را در سال جاری هشت درصد افزایش خواهد داد. اتحادیه اروپا تاکنون حدود ۲۰ درصد گاز خود را از نروژ وارد کرده است. حدود ۴۰ درصد گاز اروپا قبل از حمله روسیه به اوکراین از این کشور تامین می شد.

رکورد تورم در کره جنوبی

در آسیا، طبق آمار، نرخ تورم در کره جنوبی در ژوئن امسال به بالاترین سطح در ۲۴ سال گذشته رسیده است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، تورم در کره جنوبی در ماه ژوئن (خرداد تا تیرماه) ۶ درصد افزایش یافته است. همچنین در اردیبهشت ماه، نرخ تورم ۵.۴ درصد افزایش را تجربه کرد. بر اساس این گزارش، افزایش قیمت انرژی یکی از دلایل اصلی افزایش تورم در این کشور آسیایی است. بر اساس این گزارش، حدود ۲۴ سال پیش، نرخ تورم در کره جنوبی در سال ۱۹۹۸، ۶.۸ درصد افزایش یافت. تورم در این کشور در سال های ۱۹۹۷-۱۹۹۸ به دلیل بحران مالی بالاترین رقم را داشت.

انتهای پیام/