تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام هارمونی.


افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد.

تمام یا قسمتی از شکم را بردارید.

از بین بردن یا آسیب رساندن به غدد معده ، سلول ها و اعصاب خاص که بر هضم غذا تأثیر می گذارد.

آسیب یا آسیب به دریچه هایی که غذا در آن وارد معده می شود (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی.

از دست دادن اشتها به دلیل سرطان.

مسائل تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و مانع انتقال غذا از مری یا معده به روده شوند ، که می تواند خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر می سوزد. این افزایش مصرف انرژی منجر به کاهش وزن با استفاده از مواد مغذی کمتر می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود.

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد زیاد غذا نخورد و بعد از خوردن مقدار کمی احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان اهرم معده مربوط می شود.

بقیه معده یا روده کوچک بسته به نوع عمل جراحی مجدد و میزان برداشتن شکم ممکن است قادر به هضم مناسب غذا یا جذب چربی و مواد مغذی غذا نباشند.

در این شرایط ، حفظ وزن بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند.

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

هنگامی که نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند مکمل های شیک ، نرم یا مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند شیر میل یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

از انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان که هنگام خوردن آماده خوردن هستند استفاده کنید. به عنوان مثال می توان به شیر یا شیر ، شیر غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شود ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که وارد معده یا روده می شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان به آن مکمل های غذایی مایع (تغذیه روده) داد. هنگامی که خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن.

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. ممکن است جراحی باشد یا نباشد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. کلاه گیس های جراحی نیز می توانند به اعصاب آسیب برسانند که با ورود غذا به معده ، دیواره شکم را شل می کند. این بهتر از کشش بقیه معده یا تنظیم تغییرات هضم است. حتی بدون جراحی ، ممکن است معده شما به آرامی خالی شده و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس تسکین زود هنگام:

وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک را حدود 6 بار در روز امتحان کنید. این معمولاً راحت تر از امتحان کردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. مایعات پر کالری یا پروتئین بالا در غذا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از سایر غذاها می شوند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مجیدیه رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری هارمونی.

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید