بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی؛ حمایت نظامی از ریاض در ازای پر کردن بازار نفت


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از دیدار «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با مقامات سعودی در سفر به جده، واشنگتن و عربستان بیانیه مشترکی صادر کردند.

رسانه های سعودی گزارش دادند که واشنگتن و ریاض ۱۸ توافقنامه و پروتکل همکاری در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

در بیانیه مشترک این کشورها آمده است: عربستان سعودی و ایالات متحده تاکید می کنند که دیدگاه مشترکی نسبت به منطقه ای که به کل جهان متصل است، منطقه ای که امنیت، ثبات و رفاه در آن حاکم است، مشترک است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت های آمریکا و عربستان سعودی درباره بحران های جهانی گفتند: ما بر اهمیت حل و فصل اختلافات بین المللی از راه های دیپلماتیک و مسالمت آمیز تاکید می کنیم.

طرفین همچنین از تمدید ویزای توریستی و کاری به مدت ۱۰ سال استقبال کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ایالات متحده از تعهد عربستان سعودی برای حمایت از تعادل مجدد بازارهای جهانی نفت برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می کند.

واشنگتن و ریاض اعلام کردند که به عنوان شرکای استراتژیک در زمینه آب و هوا و انرژی کار می کنند و افزودند: ایالات متحده متعهد به ارائه حمایت امنیتی و نظامی از عربستان سعودی است.

این بیانیه که بازتاب توهمات دو کشور علیه جمهوری اسلامی ایران است، مدعی شده است: عربستان و آمریکا بر لزوم پایان دادن به دخالت ایران در امور داخلی کشورهایشان تاکید دارند. هر دو طرف بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید می کنند.

آمریکا و عربستان سعودی بر اهمیت همکاری مشترک در زمینه امنیت سایبری تاکید کردند: ما از توافقنامه همکاری دوجانبه در زمینه فناوری ارتباطات استقبال می کنیم، هر دو طرف بر اهمیت تجارت آزاد از طریق خطوط دریایی بین المللی تاکید می کنند.

این بیانیه می افزاید: هر دو طرف بر تعهد خود برای مقابله با القاعده و داعش تاکید کردند. هر دو طرف جلوگیری از جریان جنگجویان خارجی را مهم ارزیابی کردند.

در ادامه مداخله واشنگتن و ریاض در امور داخلی لبنان، این بیانیه مدعی است: «هر دو طرف حمایت مستمر خود را از حاکمیت و امنیت لبنان اعلام کردند».

در بیانیه جنگ یمن همچنین آمده است: عربستان سعودی و آمریکا بر حمایت قاطع خود از آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در یمن تاکید می کنند.

طرفین همچنین بر تعهد خود به راه حل دو کشوری برای مسئله فلسطین تاکید کردند.

بایدن پیشتر در کنفرانس خبری صبح شنبه خود در هتل خود در جده گفت که رهبران سعودی با باز کردن حریم هوایی خود به روی پروازهای رژیم صهیونیستی موافقت کرده‌اند و گفت که او همچنین درباره آتش‌بس در یمن با مقامات ریاض گفتگو کرده است. (اطلاعات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید