به ۸ میلیارد نوزاد جهان خوش آمدید / ۵، ۶ و ۷ میلیارد چه کسانی هستند؟ (فیلم سینما)


طبق گزارش سازمان ملل، ۱۱ سال پیش در جهان ۷ میلیارد نفر زندگی می کردند و اکنون به ۸ میلیارد نفر رسیده است.

به گزارش عصر ایرانی به نقل از بی بی سی، از زمان موج عظیم جمعیتی در اواسط قرن بیستم، رشد جمعیت کند شده است.

ممکن است ۱۵ سال طول بکشد تا جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر برسد و سازمان ملل انتظار ندارد جمعیت تا سال ۲۰۸۰ از مرز ۱۰ میلیارد عبور کند.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال‌های اخیر، سازمان ملل نوزادان را به عنوان نماینده پنجمین، ششمین و هفتمین میلیارد نفر در جهان انتخاب کرده است.

متی گاسپار متولد ژوئیه ۱۹۸۷ است. دقایقی پس از تولدش، فلاش های دوربین روی صورت کوچک او می تابد و گروهی از سیاستمداران مادر خسته او را محاصره می کنند.

“سعدیا سلطان آویشی” و “عدنان میوچ” ۲۳ ساله به عنوان ۸ میلیارد نوزاد جهان انتخاب شدند.

به 8 میلیارد نوزاد جهان خوش آمدید / 5، 6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟

الکس مارشال، یک مقام بریتانیایی در سازمان ملل که پشت صفی از وسایل نقلیه بیرون بیمارستان گیر کرده بود، تا حدی مسئول هرج و مرج در واحد کوچک زایشگاه در حومه زاگرب بود.

او می گوید: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال ۱۹۸۷ از ۵ میلیون نفر فراتر می رفت. تاریخ آماری این رویداد ۱۱ جولای بود. بنابراین تصمیم گرفتیم یک نوزاد را به عنوان ۵ میلیارد نفر در جهان انتخاب کنیم.

وقتی مارشال برای توضیح این ایده نزد جمعیت شناسان سازمان ملل رفت، با خشم آنها مواجه شد.

مارشال گفت: “جمعیت شناسان به ما گفتند که ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کنیم.” با این حال انجام شد.

مارشال گفت: «همه چیز مربوط به اعداد بود.

۳۵ سال از تولد پنجمین میلیارد نوزاد در جهان می گذرد. او سعی می کند ورود تشریفاتی خود به دنیا را فراموش کند. صفحه فیس بوک او نشان می دهد که او در زاگرب زندگی می کند، ازدواج خوبی دارد و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او از صحبت با رسانه ها خودداری می کند.

«الکس مارشال» از روز تولدش «ماتجی» را با اشاره به سیرک رسانه ای سرزنش نمی کند.

از آن زمان تاکنون ۳ میلیارد نفر به جهان اضافه شده است. اما در ۳۵ سال آینده ممکن است شاهد افزایش ۲ میلیارد نفری در جهان باشیم و پس از آن – احتمالاً – رشد جمعیت ثابت خواهد بود.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. او ۱۱ سال دارد و ترجیح می دهد بیرون از خانه فوتبال بازی کند.

کسب و کار ساری خانواده اویشی پس از شیوع بیماری همه گیر آسیب دید و مجبور شدند به روستا نقل مکان کنند. زندگی در روستا ارزان تر است، آنها می توانند هزینه مدرسه ۳ دختر خود را پرداخت کنند.

اویشی کوچکترین دختر خانواده و طلسم خوش شانس است. او در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد و به عنوان هفت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شد.

مادرش در زمان تولد نمی دانست چه اتفاقی می افتد. او حتی منتظر به دنیا آمدن هم نبود. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی یک دقیقه پس از نیمه شب به دنیا آمد و خود را در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دید. خانواده اش شوکه اما خوشحال بودند.

در آن زمان پدرش منتظر پسری بود. اما پدر اکنون از داشتن ۳ دختر باهوش و سخت کوش راضی است. دختر بزرگ او اکنون دانشجوی دانشگاه است و می خواهد دکتر شود.

پدر اویشی می گوید: وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت کرده است. او می گوید: “من هر کاری می کنم تا رویای اویشی محقق شود”.

پس از تولد آویش در سال ۲۰۱۱، جمعیت بنگلادش حدود ۱۷ میلیون نفر شد.

این رشد به دلیل یک داستان موفقیت پزشکی در این کشور است، اما رشد جمعیت در این کشور به شدت کاهش یافته است. زنان بنگلادشی در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ​​۶ فرزند داشتند و اکنون میانگین تعداد فرزندان در این کشور به ۲ فرزند رسیده است. با توجه به تمرکز بنگلادش بر تحصیل و افزایش تحصیلات زنان، آنها خانواده های کوچک تری را انتخاب می کنند.

طبق گزارش سازمان ملل، جمعیت جهان در دهه ۲۰۸۰ از ۱۰.۴ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین معتقدند که این اتفاق زودتر رخ خواهد داد و بین سال‌های ۲۰۶۰ تا ۲۰۷۰ به حدود ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

اما از زمان تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، اتفاقات زیادی در جهان رخ داده است و جمعیت شناسان مرتباً شگفت زده می شوند.

سمیر کی سی، جمعیت شناس مرکز IIAS در وین، می گوید: ما انتظار نداشتیم مرگ و میر ناشی از ایدز تا این حد کاهش یابد و درمان بتواند این تعداد از مردم را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در برده اند نیز صاحب فرزند خواهند شد.

از سوی دیگر، کاهش حیرت انگیزی در باروری وجود دارد.

سمیر گفت وقتی تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به طور متوسط ​​به ۰.۸۱ رسیده بود، جمعیت شناسان شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا پیش خواهد رفت؟

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

احتمالاً ۵۰۰ میلیون نفر از میلیارد نفر بعدی جهان از هشت کشور خواهند آمد. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ زاد و ولد مورد نیاز برای حفظ جمعیت ۲.۱ فرزند به ازای هر زن است و این تعداد بسیار کمتر از برآورد در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ ۲۳ ساله در بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت فکر می کند.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر کار پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، نرخ زاد و ولد در حال کاهش است و مهاجرت بالاست.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: هنگام تولد عدنان متوجه چیزهای غیرعادی شدم، پزشکان و پرستاران دور هم جمع شدند و من نمی دانستم چه اتفاقی می افتد.

وی گفت: کوفی عنان، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، آنجا بود تا او را ششمین نوزاد میلیاردی در جهان خطاب کند.

فاطمه می گوید: خیلی خسته بودم و نمی دانم چه حسی داشتم.

ششمین میلیاردمین نوزاد جهان برای عدنان مزایایی به همراه داشت. به عنوان مثال، زمانی که او ۱۱ ساله بود، در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

او فکر می کند شگفت انگیز است که در ۲۳ سال ۲ میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است.