بلینکن و لاپید تلفنی گفتگو کردند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه آمریکا از گفتگوی تلفنی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و یایر لاپید نخست وزیر اسرائیل خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که بلینکن بر حمایت آمریکا از راه حل دو کشوری تاکید کرد.

این بیانیه می افزاید که بلینکن در گفتگو با لاپید بر مقابله با تهدیدات مشترک ایران نیز تاکید کرده است.

پیشتر یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بدون اشاره به زرادخانه هسته ای این رژیم در غرب آسیا و برنامه صلح آمیز هسته ای تهران، این ادعای مضحک را مطرح کرده بود که جهان باید با تهدیدات هسته ای ایران مخالفت کند! بحران هسته ای ایران به مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه می انجامد و تهدیدی برای صلح جهانی است!

این مقام صهیونیست در ادامه از طرح ۲۰۱۸ پاریس برای توافق جدید هسته ای با ایران موسوم به «توافق الحاقی برجام» حمایت کرد و مدعی شد: پیشنهاد این طرح اکنون درست تر است.

وی افزود: ایران سعی کرد با پهپاد به ما حمله کند. جهان باید به این تهدید پاسخ دهد!

لازم به ذکر است که مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشنگتن برای لغو تحریم ها پس از وقفه سه ماهه (به دلیل مداخلات مکرر آمریکا) با حضور نمایندگان ایران و آمریکا با دیداری دوجانبه. علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده این مذاکرات ۱۶ تیرماه در دوحه قطر انجام شد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره این مذاکرات گفت: گفت و گوی مستقیمی بین ایران و آمریکا وجود نخواهد داشت و بدون کاغذ خواهد بود.