بررسی تأثیر همه‌گیری COVID-19 بر اپیدمی سیفلیس مادرزادی در ایالات متحده – کارگروه سلامت مادران


نوشته شده در

توسط ماها احمد

ماها احمد دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی اچ چان و دستیار پژوهشی در گروه ویژه سلامت مادر است.

علاوه بر تأثیر مخرب مستقیم عفونت SARS-CoV-2، همه‌گیری کووید-۱۹ باعث اختلال در آموزش کودکان و افزایش نابرابری جنسیتی، فقر و گرسنگی شده است. سیستم های بهداشتی و ارائه خدمات بهداشتی را مختل کرده است.

یک پزشک به بیمار توصیه می کند.  تصویر از طریق MART PRODUCTION از Pexels
پزشک به بیمار باردار توصیه می کند. تصویر از طریق MART PRODUCTION از Pexels

در بحبوحه همه‌گیری مداوم، جوامع مختلف با تهدیدات سایر بیماری‌های عفونی مواجه شده‌اند – بنگلادش با شیوع تب دنگی مبارزه می‌کند در حالی که افزایش شدید موارد کووید-۱۹ را تجربه می‌کند، یمن هم با وبا و هم کووید-۱۹ در بحبوحه این بیماری مواجه است. یک بحران انسانی، و ایالات متحده توسط کووید-۱۹ تحت فشار قرار گرفته است، علاوه بر اپیدمی خاموش بیماری های مقاربتی (STIs)، که اغلب به عنوان بیماری های مقاربتی (STDs) شناخته می شود، که در سال های اخیر افزایش یافته است. در حال حاضر، اصطلاح ارجح STDs است که برای تمایز بین بیماری های ناشی از عفونت و خود عفونت ها که می توانند تحت بالینی باشند، ابداع شده اند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در درجه اول از اصطلاح STI استفاده می کند.

CDC اخیراً یک بررسی اجمالی ملی در مورد بیماری های مقاربتی در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است که نشان می دهد موارد کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس همگی به بالاترین حد خود رسیده اند. یکی از نگرانی های خاص افزایش تقریباً ۲۷۹ درصدی موارد سیفلیس مادرزادی از سال ۲۰۱۵ است. موارد از سال ۱۹۹۵ به بالاترین سطح خود رسیده است. سیفلیس مادرزادی زمانی رخ می دهد که مادر مبتلا به سیفلیس عفونت را به نوزاد خود منتقل کند. این می تواند منجر به اثرات جدی سلامتی مانند سقط جنین، مرده زایی، وزن کم هنگام تولد، بدشکلی استخوان، کم خونی، زردی، کوری و ناشنوایی شود. با این حال، سیفلیس مادرزادی قابل پیشگیری است زیرا سیفلیس را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

آملیا همرمن در حال حاضر دستیار مدیر برنامه خدمات همکار وزارت بهداشت نیوجرسی (NJDOH) در زمینه بیماری های مقاربتی و HIV است. هامرمن در نزدیک به ۱۸ سال کار خود در NJDOH از افزایش آموزش ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد بیماری های مقاربتی و همچنین همکاری با نزدیک به ۸۵ کلینیک بهداشتی محلی در سراسر ایالت حمایت کرده است. او اخیراً افکار خود را در مورد تقاطع اخیر بین دو بحران کووید-۱۹ و سیفلیس مادرزادی به اشتراک گذاشته است.

اثرات کووید-۱۹ بر خدمات STD

به گفته Hamarman، ظهور Covid-19 منجر به اعزام چندین کارمند برای کمک به تلاش‌های Covid-19 شده است. از آنجایی که بسیاری از کارکنان STD با ردیابی تماس یا خدمات شریک (همانطور که در دنیای STD شناخته می شود) تجربه داشتند، از آنها دعوت شد تا ابزارهای ردیابی تماس بیشتری را برای ایجاد نظارت Covid-19 آموزش دهند. تخصیص مجدد کارکنان و منابع منجر به شکاف هایی در نظارت بر STD نه تنها در نیوجرسی بلکه در سایر بخش های ایالات متحده شده است اگرچه کاهش عفونت های مقاربتی در سه ماهه اول همه گیری کووید-۱۹ مشاهده شد، موارد به سرعت بهبود یافتند. و پابرجا ماند. همانطور که در سال های گذشته اتفاق افتاد. کووید-۱۹ باعث شده است که کلینیک‌های بهداشتی که دسترسی حیاتی به آزمایش‌های STD و خدمات ارائه می‌دهند، ساعات در دسترس بودن خود را کاهش دهند یا درهای خود را به طور کامل ببندند. هامان گفت: «حدود نیمی از کارکنان ما برای کمک به کووید-۱۹ مستقر شده اند [efforts]. “

مراقبت های دوران بارداری

سیفلیس مادرزادی به دلیل عدم مراقبت های دوران بارداری و عدم تشخیص و درمان به موقع سیفلیس ایجاد می شود. کووید-۱۹ خطر از دست دادن این فرصت ها را برای جلوگیری از موارد سیفلیس مادرزادی افزایش داده است.

مبارزه با سیفلیس مادرزادی در بحبوحه COVID-19

موارد سیفلیس مادرزادی از کنترل خارج شد و از انتقال HIV از مادر به کودک در اوج بحران ایدز فراتر رفت. هامرمن تأیید می کند که “افزایش زیاد موارد سیفلیس مادرزادی فاجعه بار است و این رابطه بسیار خوبی دارد. [lack of] دسترسی به مراقبت.» او گفت که بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با آموزش و تجربه اندک از آموزش پزشکی گسترده خارج شده اند. قضاوت های اخلاقی یا فرضیاتی در مورد بیماران خود در طول این تعاملات.

یکی از راه‌حل‌هایی که او ارائه می‌کند این است که «به بسیاری از زایشگاه‌های بزرگ در نیوجرسی بروید تا با کارکنان زنان و زایمان درباره نحوه انجام این مکالمات با بیماران صحبت کنید». در طول این جلسات، من روی این واقعیت تمرکز کردم که “ما به دلیل انسان بودن، فرضیاتی را مطرح خواهیم کرد، اما این حرف آخر را نزنید.” او خودش را مثال می‌زند: وقتی هامرمن را می‌بیند متوجه حلقه دست چپش می‌شود و تصور می‌کند که او علاوه بر سفیدپوست و میانسالی متاهل است و به این نتیجه می‌رسد که در خطر ابتلا به STD کم است. شما تصدیق می کنید که از نظر آماری، اشتباه نمی شود. با این حال، این در مورد آمار نیست، بلکه بیشتر بدانید که شنبه شب یا سه شنبه شب چه می کنید. اگر ارائه دهنده سوالاتی در مورد زندگی و شرایط بیماران خود نپرسد، نمی توانند زمینه ای را ایجاد کنند که بیمار احساس راحتی کند و در مورد آن با ارائه دهنده صحبت کند.

افراد باردار مبتلا به سیفلیس قبل از شروع کووید-۱۹ در حال سقوط بودند. سیفلیس مادرزادی به دلیل عدم مراقبت های دوران بارداری و عدم تشخیص و درمان به موقع سیفلیس ایجاد می شود. کووید-۱۹ خطر از دست دادن این فرصت ها را برای جلوگیری از موارد سیفلیس مادرزادی افزایش داده است.

فراخوانی برای پیشگیری از سیفلیس مادرزادی در آینده

Human به سادگی می گوید. بیایید از تبدیل رابطه جنسی به یک تابو برای صحبت کردن دست برداریم؛ بیایید از سخت کردن آن دست برداریم. آموزش بیشتر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد مشاوره از محل همدلی و نگرانی هنگام بحث در مورد بیماری های مقاربتی با بیماران و همچنین تبدیل آن به بخشی از مراقبت های معمول بسیار مهم است. این رویکردها همراه با آموزش جنسی جامع، جامع و متناسب با سن K-12، در نهایت می‌توانند ناراحتی‌هایی را که هنگام بحث درباره سلامت جنسی ایجاد می‌شود، کاهش دهند. او “امیدوار است که آتش روشن شده باشد” تا بودجه نه تنها برای کووید-۱۹ بلکه برای بیماری های مقاربتی نیز حفظ شود، به ویژه با درک اینکه ردیابی تماس ابزار قدرتمندی است.

چالش اصلی تامین مالی شامل محدودیت هایی در تخصیص بودجه برای خدمات بالینی برای حمایت از کلینیک های محلی STI است. خدمات بررسی بیماری می توانند شرکای خود را برای آزمایش پیدا کنند و به آنها اطلاع دهند، اما با محدودیت مکان و ساعات کاری با چالش هایی روبرو هستند.

پیشگیری از سیفلیس مادرزادی در آینده یک چالش باقی خواهد ماند. با این حال، اگر گام هایی در جهت این توصیه ها برداشته شود، می توان جان نوزادان را نجات داد. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده اولین طرح کنترل STD را راه اندازی کرده است که نقشه راهی برای ذینفعان مختلف برای توسعه و ارائه برنامه های پیشگیری و مراقبت از STD فراهم می کند. این طرح شامل یک هدف بلندپروازانه برای کاهش ۱۵ درصدی بروز سیفلیس مادرزادی طی پنج سال آینده است.

کشورهای دیگر مانند دومینیکا موفق شده اند انتقال دوگانه اچ آی وی و سیفلیس را از مادر به کودک حذف کنند. سرمایه گذاری در خدمات پیشگیری اولیه قوی و درمان HIV/سیفلیس برای زنان باردار منجر به این موفقیت شد و با تصویب مراقبت های بهداشتی همگانی می توانست در ایالات متحده پذیرفته شود. اخبار مربوط به حذف انتقال سیفلیس از مادر به کودک از سوی دیگر کشورها باید گواهی باشد بر آنچه که می توان با همکاری ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، محققان و پزشکان بهداشت عمومی دست در دست هم با دسترسی به بودجه و اراده سیاسی به دست آورد.

اکنون یک لحظه حیاتی است تا اقداماتی را انجام دهیم تا اطمینان حاصل شود که همه کودکان متولد شده در ایالات متحده فرصت دارند تا زندگی سالمی داشته باشند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر