باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و تغذیه درمانی.


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کنند:
مطالعات زیادی در مورد درمان طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند اما قادر به حذف آنها نیستند. حتماً قبل از شروع درمانهای طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا نباید درمان توصیه شده هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر ابتلا به مخمر را کاهش دهد. محققان دریافتند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به کاهش و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کاهش دهد.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان.
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد ، ریشه شیرین بیان باکتری ها را به طور مستقیم از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از اتصال آنها به دیواره سلول های معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی.
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری برای نور ضعیف است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در شکم استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در شکم بی خطر است. این روش معمولاً زمانی قابل استفاده است که آنتی بیوتیک ها پاسخگو نباشند.

خلاصه
بسیاری از مردم در تمام طول عمر خود باکتری دارند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری می تواند هنگام ایجاد گاستریت مزمن عوارض جدی ایجاد کند و در صورت عدم درمان ، می تواند شامل زخم های خونی و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس داده های CDC 1998 ، میزان حذف هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده های اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به دارو می تواند در تسریع روند بهبود مفید باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم مشخص باشد. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت ها را درمان کنند. از آنها به جای درمان معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد.

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید دستان خود را به طور مرتب بشویید و با تهیه و پخت دقیق غذا ، بهداشت را رعایت کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، دوره درمانی خود را تکمیل کنید تا خطر عود کاهش یابد.

مجیدیه رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری هارمونی.

دیدگاهتان را بنویسید