امیدواریم قدردان خدمات ارزنده صاحبان ایده باشیم


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم عصر امروز در مراسم بزرگداشت قرن خدمات علمی، فرهنگی و دینی دکتر احمد صبوررآباد با حضور جمعی از مردم تبریز برگزار شد. مسئولان استانی و اهل فضل و فرهنگ ضمن تبریک روز قلم اصحاب قلم و فرهنگ اظهار داشتند: برگزاری مراسم یادبود یکی از معلمان نامدار و ممتاز کشور در این روز به نام اصحاب قلم و فرهنگ. قلم اتفاق مبارکی است

وی فعالیت های دینی، علمی و فرهنگی پروفسور اردوباد را شایسته تقدیر دانست و گفت: دکتر اردوباد ذوق و علاقه خاصی به مطالعه و اصول علمی در همه زمینه ها داشت و از این رو آثار و گلچین های قابل توجهی منتشر شده است. در زمینه های مختلف او

آل هاشم افزود: اگر بتوان به خدمات علمی، دینی، فرهنگی، اجتماعی و حتی هنری آنان در عرصه های مختلف در طول بیش از صد سال عمر پر برکتشان نگاه کرد، آنقدر فراوان و در دایره وسیعی تحقق یافته است که توصیف هر یک از آنها واقعا در زمان محدود مجلس در داخل امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به تألیف چندین کتاب با محوریت اعتیاد توسط دکتر اردوباد، بیان کرد: وی در دهه ۵۰ کتاب هایی با محوریت اعتیاد به عنوان بلای قرن نگاشته است، اما خطر نابودی این بلای خانم ها هنوز احساس نمی شد. در سطح ملی یا جهانی، و این نشان را او به عمق و دقت این استاد ارج می نهد.

نماینده فقیه استان با اشاره به فعالیت های دکتر اردوباد گفت: در این دهه های زندگی دکتر اردوباد می توان آثار و تالیفات منتشر شده ایشان را در زمینه مسائل و موضوعات تاثیرگذار بر عموم، ارتباطات و همکاری ها مشاهده کرد. مراکز علمی و مذهبی و شخصیت ها و حوزه های علمیه. ، ابداعات علمی در فرهنگ معاصر، تأسیس و مدیریت مرکز تحقیقات علمی و دینی دانشگاه و باشگاه علمی دانشگاه و انجمن مذهبی و خدمات پزشکی و تأسیس هیئت پزشکی تبریز و درمان رایگان فقرا، نظرات و مقالات علمی و در نهایت دانشجویان و کارآموزان به اشتراک گذاشته شده است. و در جلسات معلم بد اردو تجزیه و تحلیل شد.

وی همچنین خواستار تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار برخی از آثار دکتر اردوباد شد که هنوز به آراستگی نرسیده اند.

بر اساس این گزارش، دکتر احمد صبور اردوبادی در سال ۱۳۰۲ در شهر تبریز به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فردوسی تبریز به پایان رساند و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۲۸ فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۳۰ خدمات علمی و فرهنگی را در دانشگاه تبریز آغاز کرد و در سال ۱۳۴۴ به مقام استادی رسید.

او در خانواده ای اصیل، مذهبی و فرهنگی به دنیا آمد که هر یک از اعضای خانواده از پیشگامان علوم جدید و ارتقای سطح فکر و فرهنگ جامعه ایرانی بودند.

آثار استاد در سه گروه – ساخت و آماده چاپ منتشر شده است که با توجه به موضوعات مهم و حیاتی به پنج گروه تقسیم می شوند. گروه اول: ۳۵ عنوان از رشته پزشکی، گروه دوم: ۴۰ عنوان از علوم انسانی، گروه سوم: موضوعات مرتبط با علل اعتیاد و روش های پیشگیری، ۱۵ جلد، گروه چهارم: احترام به زن و حق سلب ۹ جلد و گروه پنجم: مهمتر از عناوین دیگر و در عمل گروه منجر به انسان سازی واقعی شامل آموزش و آموزش اولیه در ۱۸ قسمت است که متأسفانه در فرهنگ ها جایی ندارد.

از استاد اردوبادی ده ها مقاله و مقاله علمی منتشر شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید