الحمودی: ایرانیان در خط مقدم دانش و کرم هستند/ جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو جهان است


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم جودوی سوریه برای برگزاری اردوی مشترک با جودوی ایران و ادامه اردوی مشترک خود با تیم ملی ایران روز شنبه ۱۴ خرداد وارد تهران شد. جودوکاران سوری در دیداری دوستانه در ورزشگاه آزادی با تیم ملی بزرگسالان و جوانان و استان البرز دیدار کردند و حالا پس از ایران راهی الجزایر می شوند.

محمد یاسم الحمودی سرمربی تیم ملی سوریه دقایقی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفتوگو پرداخت. جزئیات این نظروگو بعدی این است.

فارس: محمد یاسر الحمودی! آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه، تجربه سفر به تهران را نداشتم و الان برای اولین بار به ایران سفر کردم. بسیار خوشحالم که در اردوی مشترک اخیری که با تیم های ملی عراق، ایران و چند کشور دیگر در بغداد داشتیم، توافقات نهایی برای برگزاری اردوی مشترک امضا شد. البته پیش از آن نیز قوه قضائیه سوریه و ایران درباره برگزاری اردوی مشترک صحبت کرده بودند که این مذاکرات در جام صلح و دوستی در بغداد تایید شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

فارس: وضعیت سفر خود به ایران و روابط خوبی که شهروندان دو کشور با یکدیگر دارند را چگونه ارزیابی می کنید؟

من در گذشته مطالعات زیادی در مورد ایران انجام داده ام. در حقیقت شناخت بسیار خوبی از مردم ایران و ورزش آن کشور داشتم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این رشته است. ما به تهران سفر کرده ایم تا علیرغم بازی دوستانه از تجربیات جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی استفاده کنیم. ما تجربیات زیادی از تهران به دست آوردیم و حالا با کوله باری از تجربه ایران را ترک می کنیم.

فارس: سطح فنی جودوک ایران را در چند روزی که در یک اردو بودید چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه همانطور که همه می دانند کشور ما حدود ۱۰ سال درگیر جنگ بود و این جنگ باعث آسیب روحی ورزشکاران سوری شد. خوب، البته جنگ در کشور ما بسیاری از زیرساخت ها و سازمان های ورزشی ما را از بین برد. به دلیل این اتفاق از نظر مالی مساعد نبود و نتوانستیم به مسابقات اعزام شویم. خوشبختانه نزدیک به سه سال است که در حال تشکیل تیم هستیم و با این نفرات تلاش می کنیم جودوی سوریه را به مسیر درست برگردانیم.

فارس: پس بر این اساس شرکت در اردوهای مشترک در ایران و سایر کشورها می تواند به پیشرفت جودوی شما در یک برنامه کوتاه مدت کمک کند؟

شکی نیست که روابط خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و مطمئناً می‌توانیم از تجربیات جودوکار ایرانی برای زنده نگه داشتن جودوی کشورمان استفاده کنیم. ما برای خود برنامه ای برای تقویت جودوی سوریه با حضور در کشورهای مختلف تدوین کرده ایم.

فارس: آیا در سوریه امکانات و زیرساخت هایی برای حفظ ارتش مشترک وجود دارد و آیا شرایط پیشرفت در آن کشور وجود دارد یا خیر؟

به هر حال کشور ما در جنگ است، فراهم کردن شرایط و امکانات برای اردوی مشترک کمی سخت است، اما به زودی این اتفاق می افتد. در حال حاضر برگزاری اردوی مشترک در خارج از کشور طبیعتاً هم برای ما و هم برای جودوی سوریه مفید است. در هر اردوی مشترکی که شرکت می کنیم، می توانیم تجربیات بسیار خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میراسماعیل رئیس فدراسیون جودو که از دوستان قدیمی و بسیار خوب من است تشکر کنم. ما سال هاست همدیگر را می شناسیم و جا دارد از او تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای را برای تیم ملی جودو سوریه فراهم کرد. میراسماعیل واقعاً در این مدت برای ما سنگ تمام گذاشت.

فارس: پس در این مدت تعداد خوبی از ایرانی ها دیدید؟

اگر بخواهم میزبانی را خلاصه کنم باید بگویم با توجه به شرایط و امکاناتی که در این مدت به ما ارائه شده است، ایرانی ها خود را در خط مقدم دانش و خامه نشان داده اند. در ایران وضعیت ما طوری بود که انگار در کنار خانواده هستیم. ما اصلا دلتنگی نداریم.

فارس: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران، به نظر می رسد برنامه دیگری دارید، برای ما توضیح دهید.

قرار است از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت لبنان سفر کنیم. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی با کشورهای اسلامی است. حضور در چنین اردوهایی برای ما مثمر ثمر و فنی است. با مسابقاتی که در این اردوهای مشترک برای ما برگزار می شود، شرایط ما از نظر فنی هر روز در حال پیشرفت است.

فارس: حرف آخر شما …

طبق برنامه سفری به مشهد مقدس داریم. این نشان دهنده اوج مهمان نوازی ایرانیان است. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و اتحادیه جودوی ایران و همچنین کسانی که به ما در برگزاری اردوی مشترک کمک کردند تشکر می کنم. امیدوارم هر چه زودتر شرایط برای برگزاری اردوی مشترک در دمشق فراهم شود تا زاویه محبت خانواده جودوی ایران که با ما مثل خانواده خودشان رفتار کردند جبران شود.

پایان پیام
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید