اضطراب در دوران بارداری منجر به زایمان زودرس می شود – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی دی نیوز، با توجه به این یافته، محققان توصیه می کنند که پزشکان زنان باردار را از نظر اضطراب در سه ماهه اول و سوم بارداری بررسی کنند.

دکتر کریستین دانکال نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا، سانتافه، گفت: «اضطراب در مورد بارداری یک وضعیت روانی اجتماعی قوی است که می تواند بر نتایج زایمان تأثیر بگذارد. امروزه علائم افسردگی در بسیاری از مراکز بالینی در سراسر جهان برای جلوگیری از عوارض افسردگی پس از زایمان برای مادران و کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد که ما باید اضطراب را در زنان باردار نیز ارزیابی کنیم.

محققان پیش از این دریافته بودند که از هر چهار زن باردار، یک زن علائم اضطراب شدید دارد و این اضطراب می تواند یک عامل خطر برای زایمان زودرس باشد. محققان همچنین اضطراب را در زمان‌های مختلف بارداری اندازه‌گیری کرده‌اند که سه ماهه دوم شایع‌ترین زمانی است که زنان بیشترین اضطراب را تجربه می‌کنند.

برای بررسی این اثرات متفاوت زمان و نوع اضطراب، محققان داده های ۱۹۶ زن باردار را تجزیه و تحلیل کردند.

در طول سه ماهه اول و سوم بارداری، محققان زنان را در مقیاس های مختلف اضطراب مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند که اضطراب در سه ماهه سوم بارداری به شدت با زایمان زودرس مرتبط است، اما اضطراب عمومی در سه ماهه اول نیز خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

به گفته محققان، یافته‌ها نشان می‌دهد که برای پزشکان مهم است که زنان را از نظر اختلال اضطراب فراگیر در اوایل بارداری غربالگری کنند، همانطور که برای افسردگی انجام می‌دهند، و زنان با نمرات بالا باید در طول بارداری تحت نظر باشند.