از کارت زرد ساداتی نژاد تا عدم پرداخت مطالبات ارزی واردکنندگان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، کارت زرد مجلس برای وزیر جهاد، پرداخت ۷۹ درصد از مطالبات گندم کاران، قاچاق شیرخشک به کشورهای همسایه و عدم تسویه مطالبات ارزی واردکنندگان. نهاده های دامی مهم ترین اخبار کشاورزی این هفته است.

در همین راستا نمایندگان شورای اسلامی صبح دیروز (سه شنبه ۳۰ تیرماه) در صحن علنی مجلس در جریان استیضاح وزیر جهاد کشاورزی سید جواد ساداتی نژاد از توضیحات موافق و ۷۹ وی قانع نشدند. ، ۱۲۱ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از ۲۲۶ رای به وی کارت زرد داد.

محمد صفایی نماینده مردم گناباد در شورای اسلامی، وزیر جهاد کشاورزی را زیر سوال برد و عملکرد وی را در اداره تعاون روستایی زیر سوال برد اما از توضیحات وی قانع نشد. (اینجا بخوانید)

انجمن واردکنندگان خوراک دام و طیور نیز در نامه خود به رئیس جمهور از تاخیر در پرداخت مطالبات ارزی شرکت های واردکننده انتقاد کرد. بدهی ارزی به عرضه کنندگان کالاهای اساسی به دو ماه تغییر یافت. همانطور که گفته شد، با وجود گذشت ۶۰ روز از عرضه ۴۶۰ هزار تنی نهاده های دامی توسط ۲۰ شرکت خصوصی از طریق سامانه بازار با نرخ ارز مطلوب، هیچ یک از وعده های مسئولان ذیربط فوری نبوده است. تامین ارز برای این محموله ها انجام شده است.

این تاخیر لطمات جبران ناپذیری به فعالان حلقه اول زنجیره تولید پروتئین کشور وارد کرده و قطعا بی اعتمادی به وعده های مسئولان را در پی خواهد داشت. مطمئنم قبول دارید که طبق بیانات اخیر مقام معظم رهبری در شرایط کنونی هیچ چیز زیانبارتر از اقداماتی نیست که باعث از بین رفتن اعتماد به مسئولین شود. متأسفانه این وضعیت از آن نمونه هایی است که با تلاش شبانه روزی جنابعالی برای اثبات صحت وعده دولت سیزدهم کاملاً مغایرت دارد. (اینجا بخوانید)

و عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پرداخت جزیی مطالبات گندمکاران در هفته جاری گفت: ۴ ​​میلیون و ۹۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۵۷ هزار میلیارد تومان خریداری شده است. از کشاورزان تاکنون که این رقم نسبت به کل خرید سال گذشته ۵۰۰ هزار تن افزایش داشته است.

وی افزود: در مجموع ۴۵ هزار میلیارد تومان بابت مطالبات کشاورزان پرداخت شده و ۱۲ هزار میلیارد تومان باقی مانده است، به عبارتی شرکت بازرگانی دولتی ایران هنوز حدود یک میلیون تن گندم خریداری شده از کشاورزان را پرداخت نکرده است.

مدیرعامل بنیاد گندم کاران تصریح کرد: دولت باید توجه داشته باشد که به ازای هر کیلو گندمی که کشاورزان به واسطه ها می فروشند و یا به عنوان خوراک دام استفاده می شود، میزان واردات افزایش می یابد.

هانی تبارزاده مدیرعامل انجمن صنفی تولیدکنندگان پودر بچه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر به چالش های پیش روی تولیدکنندگان در این حوزه اشاره کرد و گفت: حوادثی که در ماه های اخیر رخ داده و مرتب به آنها اطلاع رسانی و تذکر داده شده است. قبل از.” منجر به تعطیلی ۴۰ درصدی خطوط تولید در این صنعت شده است.

وی تاکید کرد: در صورت ادامه وضعیت فعلی و عدم رسیدگی به وضعیت تولیدکنندگان، در آینده در تولید شیر خشک با چالش های بسیار جدی تری مواجه خواهیم شد.

تدرض زاده با اشاره به قیمت گذاری دستوری شیر خشک اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی هم اکنون زیان انباشته دارند.

وی افزود: به دلیل اینکه جامعه هدف واحدهای تولیدی این منطقه نوزادان هستند، واحدها نیز تمام تلاش خود را برای حفظ تولید برای حفظ آرامش و برند جامعه انجام می دهند اما در حال حاضر شرایط برای آنها بسیار سخت شده است.

این فعال بخش خصوصی همچنین با اشاره به تغییر مبنای محاسبه گمرکات و عوارض از ارز اولیه به نیما افزود: این موضوع باعث افزایش ۵ تا ۶ برابری هزینه ترخیص مواد اولیه از گمرک و مکاتبات مختلف شده است. مسئولان در این زمینه بی نتیجه بوده اند.

گفته می شود به دلیل جنگ اوکراین و روسیه، قیمت شیرخشک خام در بازار جهانی به شدت افزایش یافته و در بسیاری از نقاط جهان کمبود آن وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته با افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران و افزایش قیمت مواد ضروری بسته بندی مانند قوطی، چسب، لیبل و قاشق مواجه بودیم که هزینه های تولید را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

زاده زاده توضیح داد: پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت شیرخام، قیمت هر کیلوگرم شیرخشک صنعتی به ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان رسیده است، در حالی که قیمت شیرخشک نوزاد ۳۸ تا ۵۰ هزار تومان است. و این خطر قاچاق شیر خشک را افزایش می دهد و استفاده از آن به عنوان شیرخشک باعث افزایش صنعت می شود که خطرناک است، هرچند با قاچاق این محصول به کشورهای همسایه مواجه هستیم.

وی در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه در ماه های اخیر نیز تاخیرهای زیادی در تحویل ارز به سازمان غذا و دارو بوده و میزان ارز ناچیز بوده است، گفت: این امر باعث شده است برای خرید مواد اولیه نسبت به رقبای خارجی خود، اگر عقب بیفتیم و نتوانیم بخریم و مواد اولیه را به موقع بیاوریم، در صورت ادامه این روند در یک ماه آینده، تولید و بازار با چالش جدی مواجه خواهد شد.