آیا واقعا استرس دلیل سفیدی مو است؟


به عبارت ساده، استرس به طور بالقوه می تواند باعث سفیدی مو شود. در این مقاله به علل سفید شدن موها، نقش استرس در آن، دائمی یا غیر دائمی بودن آن و نکاتی برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موها پرداخته شده است.

فرادید نوشت: “رنگ موهای شما توسط ملانین موجود در آن تعیین می شود. ملانین توسط سلول های رنگدانه ای در فولیکول های مو به نام ملانوسیت تولید می شود. این سلول ها با افزایش سن شروع به مردن می کنند. وقتی سلول های رنگدانه کمتری وجود داشته باشد، ملانین کمتری در موها وجود دارد. فولیکول مو در نهایت مو بدون ملانین رشد می کند و سفید مایل به خاکستری و سپس سفید می شود.

ژنتیک نقش مهمی در تعیین زمان سفید شدن موهای شما دارد. اگر می خواهید بدانید چه زمانی موهای شما شروع به سفید شدن می کند، سابقه سفید شدن والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود را بررسی کنید.

علت و درمان سفیدی مو

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از دلایل سفید شدن زودرس موهاست. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که افراد سیگاری دو و نیم برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض سفیدی زودرس موهای خود هستند. این مطالعه روشن کرد که سیگار کشیدن با افزایش استرس اکسیداتیو مرتبط است، که می تواند به سلول های رنگدانه آسیب برساند و منجر به از دست دادن زودرس ملانین در فولیکول مو شود.

مرض

بسیاری از بیماری ها می توانند باعث سفیدی مو در سنین پایین شوند. شامل:

بیماری خودایمنی: طاسی و شوره سر شرایطی هستند که باعث می‌شوند سیستم ایمنی به سلول‌های خود از جمله ملانوسیت‌ها حمله کند و این حمله باعث می‌شود که موها سفید مایل به خاکستری یا سفید شوند.

کمبود ویتامین B12: ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که به تشکیل گلبول های قرمز خون کمک می کند و برای عملکرد سالم مغز و اعصاب ضروری است. این ویتامین نقش مهمی در رشد مو دارد. رژیم غذایی با کمبود این ویتامین می تواند تولید ملانین را با تضعیف سلول های رنگدانه کاهش دهد.

کم کاری تیروئید: غده تیروئید غده ای است که هورمون تولید می کند و نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارد. کم کاری تیروئید می تواند منجر به کاهش تجمع رنگدانه های مو شود.

استرس چگونه روی رنگ مو تاثیر می گذارد؟

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ در مجله نیچر منتشر شد، به خوبی توضیح می‌دهد که استرس چگونه بر رنگ مو در افراد تأثیر می‌گذارد (این مطالعه با استفاده از آزمایش‌های حیوانی انجام شد، نه آزمایش‌های انسانی). محققان موش ها را آزمایش کردند تا ببینند آیا استرس می تواند باعث خاکستری شدن موها شود یا خیر. آنها سه گروه از موش ها را در معرض سطوح مختلف استرس قرار دادند. همه موش ها ریزش مو و سفید شدن مو را نشان دادند. این مطالعه نشان داد که نورآدرنالین (نوراپی نفرین) دلیل بروز آن است.

بدن هنگام استرس، انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کند

هنگامی که استرس دارید، بدن شما با آزاد کردن انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین پاسخ می دهد. در شرایط عادی، سلول های بنیادی تولید کننده رنگدانه تا زمانی که موی جدید رشد کند، خاموش می مانند. با این حال، نورآدرنالین خیلی زود این سلول ها را فعال می کند و باعث دور شدن آنها از ذخایر رنگدانه در فولیکول مو می شود. وقتی سلول‌های بنیادی به سلول‌های رنگدانه یا ملانوسیت تبدیل می‌شوند، ملانین کمتری تولید می‌شود و موهایی که در این شرایط رشد می‌کنند فاقد رنگ هستند. این مطالعه بر روی موش ها انجام شد، بنابراین باید تحقیقات بیشتری در مورد رابطه بین استرس و سفیدی زودرس مو انجام شود.

آیا سفیدی مو دائمی است؟

بله در اکثر موارد. زمانی که سلول های رنگدانه ای در فولیکول مو وجود نداشته باشد، ملانین تولید نمی شود و اثر آن دائمی است.

برای برخی افراد، موهای خاکستری به رنگ اصلی خود باز می گردند

برای برخی افراد، سفیدی مو برگشت پذیر است. نمونه مو از ۱۴ شرکت کننده جمع آوری و در این مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. از شرکت کنندگان خواسته شد تا سطوح استرس خود را هر هفته در یک دفترچه یادداشت ثبت کنند. از اسکنرهای با وضوح بالا برای بررسی تارهای مو و تشخیص تغییرات کوچک رنگ استفاده شد. تغییرات در رنگ مو با یادداشت های شرکت کنندگان در مورد سطح استرس آنها مقایسه شد. نتایج نشان داد که برخی از افراد توانستند با کاهش سطح استرس، رنگ موهای سفید خود را به رنگ طبیعی قبلی خود بازگردانند.

نکاتی برای جلوگیری از سفیدی مو

مدیریت استرس یک هدف سالم است صرف نظر از اینکه چگونه بر ظاهر شما تأثیر می گذارد. اگرچه پیری اجتناب ناپذیر است، اما این بدان معنا نیست که ما نباید احساس خوبی نسبت به پیر شدن داشته باشیم. مراقبت از سلامت جسمی و روانی در دراز مدت به نفع ماست. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو آورده شده است:

رژیم متعادل: یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و ماهی و کم چربی اشباع شده و غذاهای فرآوری شده، تضمین می کند که بدن مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای موهای سالم را دریافت می کند. این یک واقعیت ثابت شده است که یک رژیم غذایی خوب به کاهش اثرات پیری و استرس کمک می کند.

فعال بمان: ورزش منظم برای ذهن و بدن مفید است. فعالیت بدنی به کاهش استرس، افسردگی و اضطراب و افزایش عزت نفس کمک می کند.

ضد آفتاب: اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث ریزش مو و کاهش رنگدانه شود. استفاده از کلاه، استفاده از کرم ضد آفتاب و محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث کاهش آسیب مو می شود.

گذراندن وقت با عزیزان: تماس منظم با دوستان و خانواده به شدت بر سلامت عاطفی و روانی ما تأثیر می گذارد. ارتباط اجتماعی سلامت روان ما را بهبود می بخشد، ما را از افسردگی محافظت می کند و خطر مرگ و میر را کاهش می دهد.

به دوران پیری خوش آمدید: نگرانی در مورد موهای خاکستری مضر است زیرا هرچه استرس بیشتری داشته باشید، موهای شما سریعتر سفید می شوند. پیری یک فرآیند طبیعی است. به جای نگرانی در مورد ظاهر خود، دیدگاه خود را نسبت به پیری، این تغییر اجتناب ناپذیر تغییر دهید.

رنگ کردن مو

اگر رنگ موی سفید شما روی اعتماد به نفس و احساسی که نسبت به خودتان دارید تأثیر منفی گذاشته است، می توانید موهای خود را رنگ کنید!

نکته: اگر متوجه شدید که موهایتان بدون تغییر خاصی در سبک زندگی شما خاکستری شده است، برای رد هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث سفید شدن موهایتان شود به پزشک مراجعه کنید.

منبع: verywellmind