آیا هنگام انتخاب سرود در رادیو خط قرمز وجود دارد؟ / گلچینی از ۲۵۰۰۰ قطعه – خبرگزاری مهر ایران و جهانمسعود کاویانی مدیر رادیو محرم با اشاره به فعالیت های این رادیو در دو دهه اخیر از اعزام گروه های مختلف به عراق و هند خبر داد. خبرنگار مهر گفت: امسال گروه به هند می رود ارسال من این کار را کردم زیرا شیفتگان امام حسین در هند زیاد هستند.آ) غم ها هست اشتیاق برای آنها کاری را انجام می دهند که گاهی حتی از اندوه ما پرشورتر است.

وی ادامه داد: امروز روز عاشورا در هند موضوعات زیادی مطرح است هند به خاطر اهمیتش و این عزیزان گفتیم تعطیل می شوند و همچنین دیدیم که ظرفیت های زیادی در این کشور وجود دارد و فرصت خوبی برای اعزام گروه مستندساز به هند است. سه نفر شامل تهیه کننده، کارشناس و فیلمبردار را فرستادیم و سعی کردیم با وجود اینکه کارمان در رادیو است، برخی از موارد را به صورت تصویری ضبط کنیم.

کاویانی تصریح کرد: این مستند ابتدا از رادیو محرم پخش شد و قرار شد تصاویر آن در فضای مجازی یا رسانه های دیگر نیز استفاده شود. آنها از ۱۱ اوت تا ۲۵ اوت در هند بودند. یک تیم سه نفره به کربلا اعزام شدند و گزارش های مختلفی ارسال کردند.

وی در خصوص انتخاب مداحی های رادیو محرم تصریح کرد: خط قرمز ما در حوزه مداحی ساختاری و محتوایی است یعنی مداحی هایی با محتوا و ساختار ضعیف کنار گذاشته شد. تمامی این آهنگ ها توسط اداره نظارت رادیو که دارای مافوق قوی است و شورای شعر و موسیقی رادیو معارف داوری می شود.

مدیر رادیو محرم درباره تعداد این آهنگ ها یادآور شد: پنج هزار مداحی در آرشیو رادیو محرم در اختیار داریم که این مبلغ حدود ۲۰ یا ۳۰ درصد مبلغ چک شده است. یعنی حدود ۲۵ هزار آهنگ در طول چندین سال بررسی شده است که سالی ۲ یا ۳ هزار ترانه بوده است و در نهایت از این میزان، پنج هزار آهنگ نهایی در آرشیو رادیو قرار گرفت.

وی در پایان گفت: بخشی از این کالاها توسط خودمان تامین می شود، بخشی از سوی خود سفارتخانه ها ارسال می شود و از آنجایی که نگاه ما ملی است، تعدادی را نیز از مناطق مختلف کشور انتخاب می کنیم.