آیا برای زنان باردار به واکسن مالاریا نیاز داریم؟ – کارگروه سلامت مادران


نوشته شده در

توسط Ada Ezeokoli (دستیار پژوهشی MHTF)

تزریق واکسن در بازو
آیا زنان باردار به واکسن مالاریا نیاز دارند؟ عکس کارولینا گرابوسکا از Pexels

آتینوکه، یک جوان حرفه‌ای در ابوجا، نیجریه، در حال تماشای CNN بود که این خبر را دید که سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از واکسن مالاریا را برای کودکان در مناطق آندمیک توصیه کرده است. آتینوکه در سه ماهه سوم بارداری اول خود بود و این خبر را با احساساتی متفاوت دریافت کرد.

از زمانی که واکسن را اعلام کردند، کلاس قبل از زایمان نرفته‌ام، اما در اخبار دیدم که این واکسن فقط بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در برابر مالاریا مؤثر است و چهار سال طول می‌کشد. بنابراین، این یک خبر مبتکرانه است، اما نمی‌خواهم هیجان‌زده شوم، زیرا فکر نمی‌کنم هنوز آنجا نباشیم، به‌ویژه اینجا در نیجریه که یکی از بالاترین بارهای مالاریا را داریم.»

WHO این واکسن را برای کودکان در معرض خطر در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و سایر مناطق با انتقال مالاریا متوسط ​​تا زیاد توصیه می کند. این توصیه بر اساس نتایج یک برنامه آزمایشی در حال انجام در غنا، کنیا و مالاوی است که از سال ۲۰۱۹ به بیش از ۸۰۰۰۰۰ کودک رسیده است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس این توصیه را لحظه ای تاریخی و پیشرفتی برای علم، سلامت کودکان و کنترل مالاریا خواند. او گفت: «استفاده از این واکسن در کنار ابزارهای موجود برای پیشگیری از مالاریا می‌تواند جان ده‌ها هزار جوان را در سال نجات دهد.»

این اعلامیه گامی رو به جلو برای سیستم بهداشت جهانی در مبارزه با مالاریا است، بیماری که سالانه بیش از ۲۶۰۰۰۰ کودک آفریقایی زیر پنج سال در اثر آن جان خود را از دست می دهند. یافته‌های کلیدی آزمایش‌کنندگان واکسن نشان می‌دهد که واکسن قابل تحویل است، سلامتی را بهبود می‌بخشد، برابری در دسترسی به پیشگیری از مالاریا را افزایش می‌دهد، ایمن است، جذب توری تختخواب یا سایر واکسیناسیون‌های دوران کودکی را کاهش نداده است، و موارد مرگبار شدید را کاهش داده است. مالاریا ۳۰ درصد این واکسن همچنین در مناطقی که انتقال مالاریا متوسط ​​تا زیاد است مقرون به صرفه است.

آیا زنان باردار در مناطق آندمیک مالاریا به واکسن مالاریا نیاز دارند؟

زنان باردار نیز بسیار مستعد ابتلا به مالاریا هستند و در صورت عدم ارائه درمانی برای پیشگیری و درمان بیماری، ابتلا به مالاریا در دوران بارداری می‌تواند منجر به مرگ مادران و نوزادان شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ منتشر شده در The Lancet تخمین می زند که ۱۰ تا ۲۰ درصد از مرگ و میر مادران در کشورهایی که مالاریا آندمیک است، مربوط به مالاریا است. این مطالعه اشاره می کند که مالاریا با افزایش ۳ تا ۴ برابری خطر سقط جنین و افزایش قابل توجهی خطر مرده زایی مرتبط است.

آتینوکه خاطرنشان کرد که در طول کلاس های دوران بارداری خود، “آنها به شما می گویند که مراقب مالاریا باشید، از تور رختخواب و حشره کش خود استفاده کنید، به خصوص که وارد فصل بارندگی می شویم. آنها فقط به شما می گویند که مراقب باشید تا حد امکان از نیش پشه جلوگیری کنید.

برای پیشگیری از مالاریا نیز به او دارو داده شد. او گفت: “در سه ماهه دوم بارداری ام داروهای ضد مالاریا به عنوان نوعی پیشگیری برای جلوگیری از مالاریا به من داده شد.”

اینفوگرافیک مالاریا در بارداری
اینفوگرافیک: MHTF.org

WHO سه دوز یا بیشتر از درمان پیشگیرانه متناوب IPTp-SP را برای مالاریا در بارداری با استفاده از سولفادوکسین پیریمتامین (IPTp-SP) برای همه زنان باردار ساکن در مناطقی با شیوع متوسط ​​تا زیاد مالاریا در آفریقا توصیه می کند. درمان پیشگیرانه باید در اولین فرصت ممکن در سه ماهه دوم شروع شود. نشان داده شده است که IPTp کم خونی و وزن کم هنگام تولد را که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر نوزادان است، کاهش می دهد.

محققان در مطالعه Lancet خاطرنشان کردند که این برای محافظت از زنان در طول بارداری کافی نیست و اشاره می کنند که این روند فعلی ازدوز ناکافی، حضور ضعیف (کم یا دیر) در کلینیک قبل از زایمان، افزایش مقاومت دارویی ضد مالاریا و کاهش ایمنی طبیعی مادر به دلیل کاهش بروز مالاریا.

آنها به این نتیجه رسیدند که پیشگیری از همه عفونت‌های مالاریا با قرار گرفتن مداوم در معرض غلظت‌های مؤثر داروهای ضد مالاریا کلیدی برای کاهش اثرات نامطلوب مالاریا در بارداری است.

آتینوکه می‌گوید از زمانی که باردار شده است مریض نشده یا آزمایش مالاریا مثبت نشده است، و معتقد است داروهای ضد مالاریا علاوه بر اقدامات احتیاطی که انجام داده، مفید بوده‌اند.

سوالات بزرگ در مورد توسعه، استفاده، و هزینه واکسن

طبق این مطالعه، در حالی که توسعه واکسن مالاریا در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، هیچ آزمایشی برای واکسن مالاریا در زنان باردار انجام نشده است. بحث‌ها پیرامون منطق و طراحی آزمایش‌های واکسن مالاریا در زنان باردار «پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه ایمن‌سازی مادر برای سایر بیماری‌های عفونی، و محیط قانونی و اخلاقی در حال تکامل را برجسته کرد، که همگی از تأکید جدید بر آزمایش واکسن‌های مالاریا حمایت می‌کنند. فواید مستقیم برای زنان باردار.»

در حال حاضر هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه گسترش واکسن به زنان باردار در دستور کار بهداشت جهانی قرار دارد وجود ندارد، احتمالاً به این دلیل که هنوز مطالعات کمی در مورد نحوه گنجاندن ایمن زنان باردار در آزمایشات واکسن وجود دارد. محققان یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور را برای یک نامزد واکسن مالاریا انجام دادند که شامل ۱۸ زن در فرانسه و ۵۰ زن در بورکینافاسو بود که هیچ یک از آنها باردار نبودند.

اگر واکسن مالاریا برای زنان باردار در نهایت چراغ سبز دریافت کند، چندین سوال بزرگ باقی می ماند. آیا زنان باردار در مناطق آندمیک به آن مبتلا خواهند شد؟ هزینه دسترسی و توزیع به عهده چه کسی خواهد بود؟

آتینوکه می‌گوید حتی اگر واکسن برای زنان باردار در دسترس باشد، مطمئن است که در مورد مصرف واکسن تردید زیادی وجود خواهد داشت. او گفت: “به من اعتماد کنید، هر چیزی که واکسن در آن وجود داشته باشد، مطمئن هستم که زنان باردار نمی خواهند آن را مصرف کنند، زیرا نمی خواهند جسم خارجی در بدن آنها وجود داشته باشد.” آنتی مالاریا را که به آنها داده می شود مصرف کنند تا واکسن را انتخاب کنند.

شهود او کاملاً مشخص است. در نظرسنجی از سیصد زن باردار در مورد همه‌گیری و پذیرش واکسیناسیون کووید-۱۹ در آینده، کمی بیش از یک سوم (۳۷%) گفتند که قصد دارند واکسن را در صورت توصیه به زنان باردار مصرف کنند. بر اساس این گزارش، دلایل عدم تمایل به مصرف واکسن از فقدان اطلاعات در مورد ایمنی واکسن برای زنان باردار و آسیب احتمالی به جنین متغیر بود. آیا واکسن مالاریا واکنش مشابهی را در زنان باردار ایجاد می کند؟

یکی دیگر از مسائل برجسته هزینه اطمینان از رسیدن واکسن ها به افرادی است که بیشتر به آن نیاز دارند. گام های بعدی برای واکسن مالاریا توصیه شده توسط WHO برای کودکان شامل تصمیم گیری های مالی جامعه جهانی بهداشت برای گسترش گسترده تر و تصمیم گیری کشور در مورد پذیرش واکسن به عنوان بخشی از استراتژی های ملی کنترل مالاریا خواهد بود. با فرض اینکه زنان باردار در مناطق آندمیک مایل به مصرف واکسن مالاریا طراحی شده برای آنها هستند، آیا شرکای توسعه مایل به حمایت از هزینه و توزیع واکسن مالاریا برای بارداری خواهند بود؟

در حالی که کارشناسان بهداشت جهانی همچنان با این سؤالات دست و پنجه نرم می کنند، تلاش های مستمر باید بر حذف مالاریا در مناطق بومی متمرکز شود. CDC خاطرنشان می کند که از بین بردن مالاریا در ایالات متحده “در درجه اول شامل استفاده از DDT در سطوح داخلی خانه های روستایی یا کل اماکن در شهرستان هایی است که گزارش شده است که مالاریا در سال های اخیر شیوع داشته است. تا پایان سال ۱۹۴۹، بیش از ۴۶۵۰۰۰۰ کاربرد اسپری خانگی انجام شد. همچنین شامل زهکشی، حذف مکان های پرورش پشه و سمپاشی (گاهی از هواپیما) حشره کش ها بود. در سال ۱۹۴۹، کشور عاری از مالاریا به عنوان یک مشکل مهم بهداشت عمومی اعلام شد.

در ژوئن ۲۰۲۱، چین رسماً مالاریا را حذف کرد تا اولین کشور در “منطقه غربی اقیانوس آرام سازمان بهداشت جهانی که در بیش از ۳ دهه گواهینامه عاری از مالاریا اعطا شده است” شود. عوامل موفقیت در سفر چین شامل ارائه بسته مراقبت های بهداشتی اولیه رایگان برای ساکنان، همکاری موثر چندبخشی، و پیروی دقیق از استراتژی ۱-۳-۷ برای گزارش، تأیید و جلوگیری از گسترش بیشتر موارد مالاریا است. این کشور همچنین نظارت در مناطق در معرض خطر را برای جلوگیری از ایجاد مجدد بیماری افزایش داده است.

در حالی که جهان منتظر واکسن مالاریا برای زنان باردار در مناطق آندمیک است، این داستان های موفقیت آمیز این امکان را ارائه می دهد که مالاریا می تواند به عنوان یک بار سلامت عمومی از بین برود.

آتینوکه با اقدامات پیشگیرانه موجود به محافظت از خود و نوزادش ادامه داده است. او می گوید وقتی واکسن مالاریا در دسترس است، حاضر است آن را مصرف کند. اگر سازمان بهداشت جهانی آن را توصیه کند و پزشکم آن را توصیه کند، حاضرم (واکسن) را مصرف کنم، زیرا می‌دانم که مالاریا می‌تواند هم برای زن باردار و هم برای نوزادش کشنده باشد. بنابراین، هر کاری که برای محافظت از خودم و کودکم باشد، خوشحالم که انجامش می دهم.»

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر