آشنایی با ضربان ساز (باتری قلب) ، برنامه ها و نحوه استفاده.


آشنایی با ضربان ساز (باتری قلب) ، برنامه ها و نحوه استفاده.

باتری قلب هنگامی که افراد ضربان نامنظم قلب دارند ، توصیه می شود برای استفاده از باتری قلب به متخصص مراجعه کنند که به آن ضربان ساز نیز گفته می شود.

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که برای کنترل ضربان قلب در زیر پوست سینه قرار می گیرد. این دستگاه برای درمان ضربان نامنظم قلب (آریتمی) ، به ویژه آهسته استفاده می شود. نیازی به گفتن نیست که برای کاشت دستگاه ضربان ساز در قفسه سینه به یک عمل جراحی نیاز است.

باتری قلب (ضربان ساز)

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز یک دستگاه کوچک است که برای حفظ ضربان قلب و ریتم مناسب ، تکانه های الکتریکی را به عضله قلب می فرستد. همچنین می توان از ضربان ساز برای درمان سنکوپ ، نارسایی قلبی و به ندرت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده کرد. این دستگاه در حین جراحی جزئی زیر پوست قفسه سینه قرار می گیرد. یک قلب سالم دارای ضربان ساز مخصوص خود است که ضربان قلب را کنترل می کند. اما در برخی افراد به دلیل مشکلی به نام آریتمی ، قلب به طور منظم نمی تپد. در این صورت ضربان ساز می تواند آن را برطرف کند.

انواع دستگاه های ضربان ساز

انواع مختلف ضربان ساز وجود دارد:

ضربان ساز تک محفظه:

این نوع معمولاً جریان الکتریکی را به بطن راست قلب شما منتقل می کند.
ضربان ساز دو محفظه: این نوع هدایت الکتریکی به بطن راست و دهلیز راست قلب شما می رود تا به کنترل زمان انقباض بین دو اتاق کمک کند.

ضربان ساز دو طرفه:

پیاده روی دو طرفه که به آن “درمان قلبی” نیز گفته می شود ، مناسب افرادی است که نارسایی قلبی با سیستم های الکتریکی غیرطبیعی دارند. این نوع ضربان ساز ، محفظه های تحتانی قلب (بطن راست و چپ) را تحریک می کند تا ضربان قلب را کارآمدتر کند.

پزشک ضربان قلب شما را بررسی می کند. هنگامی که ضربان قلب از حد معینی پایین می آید ، ضربان ساز ضربان الکتریکی ایجاد می کند که از طریق لوله به عضله قلب منتقل می شود. که باعث انقباض ماهیچه قلب و ضربان قلب می شود.

چه کسی به باتری قلب نیاز دارد.

چه کسی به ضربان ساز نیاز دارد؟

اگر قلب در حفظ ریتم خود مشکل داشته باشد ، ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به باتری قلب نیاز داشته باشد. البته پزشک برای اطمینان از استفاده از این دستگاه ، آزمایش را توصیه می کند.

ضربان ساز قلب معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می شود.

بریآرتمی:

این عارضه ریتم کند قلب است که می تواند در اثر بیماری سیستم هدایت الکتریکی قلب ایجاد شود.

نارسایی قلبی:

این دستگاه CRT یا پله دو طرفه نامیده می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید.

قبل از عمل جراحی ضربان ساز

قبل از قرار دادن باتری قلب ، از پزشک خود بپرسید که مجاز به استفاده از کدام دارو هستید. ممکن است پزشک به شما بگوید که مصرف داروهای خاص را یک تا پنج روز قبل از عمل متوقف کنید. اگر دیابت دارید ، از پزشک خود بپرسید که چگونه باید داروی دیابت خود را با این دستگاه مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل از خوردن و آشامیدن چیزی خودداری کنید. در صورت نیاز به مصرف دارو ، آن را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

دستگاه ضربان ساز چگونه نصب می شود؟

ضربان سازها به دو صورت اعمال می شوند.

دیدگاه قلب و عروق: این پرکاربردترین تکنیک است. این روش در آزمایشگاه ضربان ساز یا آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی انجام می شود.
بی حسی موضعی برای بی حسی ناحیه تجویز می شود. برشی در قفسه سینه ایجاد می شود که سرنشینان و ضربان سازها در آن قرار می گیرند.

سرب از طریق یک برش وارد ورید می شود ، سپس از طریق فلوروسکوپی به قلب منتقل می شود.

نوک سرب به عضله قلب متصل است ، در حالی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در یک جیب در زیر پوست در قسمت بالای سینه قرار دارد.

دیدگاه اپیکاردیال: این مورد بیشتر در کودکان استفاده می شود.

این روش توسط یک جراح در مجتمع جراحی انجام می شود. به نوزاد بیهوشی عمومی داده می شود تا بخوابد.

جراح نوک سرب را به ماهیچه قلب وصل می کند ، در حالی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در جیب شکم زیر پوست است.

اگرچه درمان اپیکارد طولانی تر از روش های دیگر است ، اما کم تهاجمی ترین روش امکان بستری شدن و بهبود سریعتر را فراهم می کند.

از جراحی کاشت باتری قلب چه انتظاری می توان داشت؟

حدود 1-2 ساعت طول می کشد تا یک ضربان ساز به قلب اعمال شود.

نحوه نصب باتری قلب

وقتی دستگاه ضربان ساز نصب شود چه اتفاقی می افتد؟

1. شما روی تخت دراز می کشید و پرستار رگ (IV) را در بازو یا دست شما قرار می دهد. زیرا در طول عمل می توانید دارو و مایعات دریافت کنید. از طریق تزریق IV ، به شما دارویی داده می شود تا شما را آرام کند و به خواب رفتن کمک کند.

2. قبل از عمل به چندین مانیتور متصل می شوید. این مانیتورها به پزشکان و پرستاران اجازه می دهند تا ضربان قلب ، فشار خون و سایر اندازه گیری ها را هنگام نصب یک ضربان ساز بررسی کنند.

3. سمت چپ یا راست سینه با یک صابون مخصوص تراشیده و تمیز می شود. تسمه ای دور کمر و بازوها قرار می گیرد تا دستان شما با سطح استریل در تماس نباشد.

دستگاه های ضربان ساز چگونه نصب می شوند؟

1. پزشک با بی حسی موضعی به پوست تزریق می کند. در ابتدا احساس خارش یا سوزش خواهید کرد. سپس ، بی حس می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، یک برش برای نگه داشتن ضربان ساز و سرب ایجاد می شود.

2. پس از بریدن جیب ، پزشک از دستگاه فلوروسکوپی برای وارد کردن سرب به داخل ورید و قرار دادن آن استفاده می کند.

3. هنگامی که سرنخ ها در جای خود قرار می گیرند ، عملکرد آنها بررسی می شود تا مطمئن شوند که می توانند ضربان قلب را افزایش دهند. این آزمایش “قدم زدن” نامیده می شود و شامل انتقال مقدار کمی انرژی از طریق خطوط منتهی به ماهیچه قلب است که باعث انقباض قلب می شود. با افزایش ضربان قلب ، ممکن است احساس کنید ضربان قلب شما سریعتر شده است ، اما باید فوراً هر دردی را گزارش کنید.

4- پزشک ضربان ساز و سایر تنظیمات را تعیین می کند. پس از کاشت ، تنظیمات نهایی ضربان ساز از طریق دستگاه خاصی به نام “برنامه نویس” انجام می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: جلوگیری ؛ ارزیابی و درمان به موقع بیماریهای قلبی.

ضربان ساز چه می کند؟

ضربان سازهای الکترونیکی نصب شده عملکرد سیستم های الکتریکی طبیعی را تقلید می کنند. ضربان ساز از دو قسمت تشکیل شده است:

ژنراتور پالس الکتریکی: این ظرف فلزی کوچک دارای باتری و مدار الکتریکی است که میزان پالس های الکتریکی ارسال شده به قلب را کنترل می کند.

سرب (الکترود): یک تا سه رسانا و سیم های انعطاف پذیر که هر یک در یک محفظه یا محفظه قلب قرار گرفته و پالس های الکتریکی را برای کنترل ضربان قلب ارسال می کند.

نکته مهم: صلح سازان فقط در مواقع لزوم کار می کنند. اگر ضربان قلب شما بسیار کند باشد (برادی کاردی) ، ضربان ساز یک سیگنال الکتریکی برای تصحیح ضربان قلب شما ارسال می کند.

ضربان سازهای جدید همچنین دارای سنسورهایی هستند که حرکت بدن یا میزان تنفس را تشخیص می دهند و به ضربان ساز علامت می دهند که در صورت لزوم ضربان قلب را در حین ورزش افزایش دهد.

دو دستگاه ضربان ساز کوچک بدون سرب که می توانند مستقیماً در قلب قرار گیرند ، برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است. از آنجا که هیچ سربی لازم نیست ، این دستگاه می تواند خطرات خاص را کاهش داده و سرعت بازیابی را افزایش دهد.

اگرچه به نظر می رسد این نوع باتری قلب خوب و قابل اعتماد کار می کند ، اما نیاز به مطالعه طولانی مدت دارد.

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

اجسام سنگین را بلند نکنید.

دستها دستان خود را بالاتر از سطح شانه قرار ندهید.

از فعالیتهایی که نیاز به هل دادن یا کشیدن اجسام سنگین دارد مانند تکان دادن برف یا چمن زنی خودداری کنید.

فعالیت قبل از خستگی هر فعالیتی را متوقف کنید.

تا 6 هفته بعد از عمل از گلف ، تنیس و شنا خودداری کنید.

برای سعی کنید تا حد امکان برای ورزش پیاده روی کنید.

پزشک می گوید چه زمانی می توانید به سر کار برگردید.

خطرات و عوارض.

عوارض جراحی کاشت ضربان ساز غیر معمول است ، اما ممکن است موارد زیر را شامل شود.

عفونت در جایی که از ضربان ساز استفاده می شود.

واکنشهای آلرژیک به رنگها یا داروهای بیهوشی که در حین عمل جراحی استفاده می شود.

تورم ، جراحت یا خونریزی هنگام تولد ، به ویژه اگر در حال رقیق شدن خون هستید.

آسیب به عروق خونی یا اعصاب نزدیک ضربان قلب.

مشکلات ریوی.

باتری قلب را از قبل آزمایش کنید.

آزمایش زودهنگام باتری قلب

قبل از قرار دادن باتری قلب ، چندین آزمایش را انجام دهید تا علت نامنظم شدن ضربان قلب را دریابید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد.

نوار قلب (نوار قلب):

در این آزمایش غیر تهاجمی ، یک سیم متصل به سنسور که الکترود نامیده می شود ، روی سینه و گاهی اندام های شما قرار می گیرد تا پیوستگی الکتریکی قلب را اندازه گیری کند.

نظارت هولتر:

این نسخه قابل حمل ECG است. این امر به ویژه در تشخیص آریتمی هایی که در زمان های غیر منتظره رخ می دهند مفید است. شما مانیتور می پوشید و وقتی فعالیت های عادی خود را برای یک یا دو روز انجام می دهید ، اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب شما ثبت می شود.

برخی از وسایل شخصی:

آنها مانند ساعت های هوشمند مانیتورینگ الکتروکاردیوگرام را ارائه می دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه درست است یا خیر.

اکوکاردیوگرام:

در این آزمایش غیر تهاجمی از امواج صوتی بی ضرری استفاده می شود که به پزشک اجازه می دهد کار قلب را ببیند. یک دستگاه کوچک به نام مبدل بر روی قفسه سینه قرار می گیرد. این امواج صوتی (پژواک) جمع آوری شده را از قلب به دستگاهی منتقل می کند که از الگوهای موج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده روی مانیتور استفاده می کند.

اندازه گیری استرس:

برخی از مشکلات قلبی فقط در حین ورزش رخ می دهد. از نوار قلب برای بررسی فشار قبل و بلافاصله بعد از دویدن دوچرخه ثابت یا تردمیل استفاده می شود. در برخی موارد ، اکوکاردیوگرام یا تصویربرداری هسته ای نیز انجام می شود.

مراقبت شدید

بعید است مانیتور ضربان قلب شما به دلیل تداخل الکتریکی متوقف شود. اما چند نکته را باید در نظر داشت:

تلفن های همراهصحبت با تلفن همراه ایمن است ، اما تلفن همراه خود را حداقل 6 اینچ (15 سانتی متر) از ضربان ساز دور نگه دارید. تلفن خود را در جیب پیراهن خود قرار ندهید. در حالی که با تلفن صحبت می کنید آن را در گوش دیگر ضربان ساز خود نگه دارید.

سیستم امنیتی: عبور از فلزیاب فرودگاه با ضربان ساز شما تداخلی ایجاد نمی کند ، اگرچه فلز موجود در آن می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.

اما سیستم تشخیص فلز را کج یا کج نکنید. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باتری قلب ، یک کارت شناسایی که نشان می دهد شما دارای ضربان ساز هستید ، نگه دارید.

تجهیزات پزشکی: اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان و دندان پزشکان می دانند که دارای ضربان ساز هستند. برخی از روشهای پزشکی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ، سی تی اسکن ، پرتودرمانی سرطان ، الکتروکوتر برای کنترل خونریزی در حین عمل جراحی و خرد کردن موج ضربه ای برای شکستن سنگهای بزرگ کلیه یا سنگها می تواند به ضربان سریعتر قلب شما کمک کند. ممکن است مختل شود.

تجهیزات تولید برق: حداقل 2 فوت (61 سانتیمتر) از تجهیزات جوشکاری ، ترانسفورماتورهای فشار قوی یا سیستم های تولید موتور بایستید.

اگر روی چنین دستگاه هایی کار می کنید ، از پزشک خود در مورد آزمایش محل کار خود بپرسید تا ببیند آیا بر ضربان ساز شما تأثیر می گذارد یا خیر.

وسایلی که به احتمال زیاد ضربان قلب شما را مختل نمی کنند شامل اجاق های مایکروویو ، تلویزیون و کنترل از راه دور ، رادیو ، توستر ، پتو برقی ، تیغ برقی و مته برقی است.

نتایج عملکرد باتری قلبی

نتایج

داشتن پیس میکر باید علائم ضربان قلب مانند خستگی ، سبکی سر و غش را بهبود بخشد.

پزشک شما باید هر سه تا شش ماه یکبار ضربان ساز شما را بررسی کند. در صورت چاق شدن ، متورم شدن یا متورم شدن مچ پا و در صورت احساس ضعف یا سرگیجه به پزشک خود اطلاع دهید.

سرعت باتری ضربان ساز شما باید پنج تا 15 سال دوام بیاورد. وقتی باتری تمام شد ، برای تعویض آن نیاز به عمل جراحی دارید. تعویض باتری ضربان ساز شما اغلب سریعتر است و به زمان بازیابی کمتری نسبت به نصب پیس میکر نیاز دارد.

از آنجا که امروزه اکثر ضربان سازها به طور خودکار ضربان قلب خود را با میزان فعالیت بدنی خود تنظیم می کنند ، می توانند شیوه زندگی فعال تری را از سر بگیرند.

چند بار برای نظارت بر ضربان قلب به پزشک مراجعه می کنم؟

آزمایش کامل ضربان ساز باید 6 هفته پس از کاشت ضربان ساز انجام شود. تنظیماتی وجود دارد که عمر ضربان ساز شما را افزایش می دهد.

سپس ضربان ساز باید هر 3 ماه یکبار از طریق تلفن بررسی شود تا ببیند باتری چگونه کار می کند. پرستار شما نحوه بررسی ضربان ساز را با استفاده از فرستنده تلفن توضیح می دهد. یک یا دو بار در سال ، شما نیاز به معاینه کامل تری در بیمارستان یا مطب پزشک دارید.

اگر ضربان ساز بطنی دارید ، ممکن است لازم باشد هر 6 ماه یکبار به پزشک یا بیمارستان خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به درستی کار می کند و نیازی به تنظیمات ندارید.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب مرکز زیبایی و پوست اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید..️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ.

-2

-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید