آخرین اخبار از نتایج مذاکرات برجام/ دولت بایدن تصمیم گرفت به برجام بازگردد.


به گزارش تجارت نیوز، یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که علیرغم تلاش دولت بایدن برای عدم امضای توافق هسته ای، آمریکا تصمیم به احیای این توافق گرفته است.

به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، ایسنا، ژنرال بازنشسته و از اعضای ارشد مرکز مدیریت عمومی بیت المقدس و رئیس سابق واحد تحقیقات اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، یوسی کوپرواسر گفت: رژیم در تلاش است از همه کارت های خود استفاده کند. برای اینکه آمریکایی ها برنگردند از توافق هسته ای استفاده می کنند.

کوپرواسر گفت: قبل از نهایی شدن معامله، باید کاری انجام دهیم، قطعا بازدید از رئیس موساد.[به واشنگتن] کارت اصلی ماست

ادعای روزنامه اسرائیلی درباره زمان بندی برجام

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ روزنامه صهیونیستی هاآرتص امروز (یکشنبه) در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه صهیونیستی مدعی شد که این احتمال وجود دارد که مقامات آمریکایی بخواهند امضای توافق هسته ای با ایران را به تاخیر بیندازند. انتخابات کنگره در ماه نوامبر..

پیشتر یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا با تایید دریافت پاسخ ایران از طرف اروپایی به مذاکرات احیای برجام مدعی شده بود: پاسخ تهران به پیشنهاد خود را از طرف های اروپایی دریافت کرده ایم. ما در حال بررسی هستیم و پاسخ خود را از طریق طرف اروپایی به طرف مقابل خواهیم رساند، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.

واکنش آمریکا به واکنش ایران

سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در حال بررسی دیدگاه تهران درباره واکنش آمریکا به متن پیش‌نویس توافق‌نامه کاهش تحریم‌های احتمالی است و در زمان مناسب به آن پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایرنا، «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه ای وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «الشرق» اعلام کرد که کشورش در حال مذاکره با متحدانش درباره واکنش ایران به دیدگاه آمریکا است. و پس از پایان مذاکرات، ایالات متحده پاسخ خود را به اتحادیه اروپا به عنوان میانجی ارسال خواهد کرد.

سخنگوی منطقه ای وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آمریکا در حال هماهنگی و مذاکره با متحدان اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) است که این توافقنامه را امضا کرده اند.

وی افزود: باید به دیدگاه ایران نگاه کنیم و با میانجی گری اروپا در زمان مناسب به آن پاسخ خواهیم داد.

این مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده معتقد است “تا زمانی که بر سر همه جزئیات توافق نکنیم، توافقی حاصل نخواهد شد.”

وربرگ در ادامه گفت و گو با شبکه تلویزیونی الشرق گفت که کشورش معتقد است «تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید با شرایط بازگشت به توافق هسته ای مرتبط باشد، زیرا ایران باید طبق تعهدات خود با آژانس همکاری کند. بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای». »

این مقام آمریکایی در بخش دوم این گفت‌وگو گفت: آمریکا مکانیسم‌ها و ابزارهای لازم را برای مقابله با آنچه به‌عنوان «چالش‌های امنیتی ایران به‌ویژه در حوزه برنامه موشکی» می‌داند، در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، وربرگ همچنین استدلال کرد که برنامه دفاع موشکی و بازدارندگی ایران “خطرناک” است و آن را “تهدیدی برای امنیت ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه – حتی اگر به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازمی‌گردد” خواند. ” “

جزئیات پیش نویس قرارداد

علی خزریان در یادداشت خود نوشت: یکی از مواردی که در متن توافق باید به آن توجه شود این است که آمریکا باید تضمین کند که از توافق خارج نشده، مکانیسم ماشه را اعمال نکرده و تحمیل یا تحمیل نکرده است. تحریم های جدید اعمال شود، اما متاسفانه هیچ اتفاقی نیفتاده است.

جزئیات جدید پیش نویس توافق بازیابی برجام

به گزارش خبرآنلاین، علی خزریان نماینده مجلس و نماینده جبهه پایداری در پیامی در توئیتر نوشت:

در دیدار با فعالان دانشجویی دانشگاه های تهران درباره پیش نویس متنمذاکرات وینبا انتقاد از برخی پنهان‌کاری‌ها و کلی‌گویی‌ها که منجر به انحراف از محتوای متن می‌شود، اما بر لزوم بهره‌گیری از مهارت‌های تحقیقی و انتقادی فعالان سیاسی و دانشگاهی برای رسیدن به یک اجماع خوب تاکید کرد.

با توجه به فشارهای متعدد رهبر انقلاب و قانون راهبردی خروج از تحریم‌ها، کاهش توان هسته‌ای نباید قبل از لغو واقعی تحریم‌های برجام و همچنین راستی‌آزمایی لغو عملی تحریم‌های مذکور انجام شود. . به گفته مدیریت این خط قرمز و سیاستی است که هیچکس نباید از آن عبور کند.

اگرچه در متن پیش‌نویس گفته نشده که آمریکا تحریم‌های برجام را حذف می‌کند و سپس آن را بررسی می‌کنیم و در صورت رفع تحریم‌ها، #ایران پس از تحقق این دو شرط، اقدامات کاهش هسته‌ای خود را اجرا خواهد کرد. بلکه ایران باید قبل از لغو همه تحریم ها اقدام کند.

ما به توافق نزدیک بودیم

یکی از مقامات اروپایی تاکید کرد: پاسخ ایران را فقط می‌توان اینگونه دید که نمی‌خواهند این توافق را تکمیل کنند، هرچند که ما به توافق خیلی نزدیک بودیم.

به گزارش همشهری آنلاین، پس از آن که جمهوری اسلامی ایران به دلیل اصرار ایران بر دستیابی به این موضوع، اظهار نظر کتبی درباره پاسخ آمریکا به «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، احزاب اروپایی و آمریکایی داد. ضمانت ها و حل مسائل امنیتی با رویکردها نظر منفی دادند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ ایران را «غیر سازنده» خواند و دیپلمات های اروپایی نیز آن را «منفی»، «غیر منطقی» و «ناامیدکننده» توصیف کردند.

روز گذشته «باراک راوید» خبرنگار پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که برخی از روزنه ها به سوی ایران بسته شده و برخی دیگر همچنان وجود دارند.

راوید همچنین در یک پست توییتری به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نوشت: این مذاکره ای است که اغلب مملو از درگیری است. ما در حال بررسی واکنش ایران و هماهنگی با متحدان ترویکای اروپایی هستیم.

این مقام آمریکایی افزود: ما به طور علنی مذاکره نمی کنیم، در هفته های اخیر برخی شکاف ها برطرف شده اما برخی دیگر همچنان وجود دارد.

اگرچه اطلاعات دقیق و اخبار رسمی از جزئیات واکنش ایران در دست نیست، اما از کلیات اظهارات مقامات دیپلماتیک کشورمان و جزییات واکنش ایران از رسانه های خارجی می توان دریافت که جمهوری اسلامی ایران همچنان کوتاهی نکرده است. مواضع و شرایط اصلی خود و دفاع از مردم ایران، دفاع از حقوق به ویژه تمرکز بر منفعت اقتصادی حاصل از توافق، بحث ضمانت‌نامه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد پرونده حمایتی در دستور کار تیم دیپلماسی کشورمان قرار دارد.

۳ خواسته ایرانیان

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال دیروز از منابع خود مدعی شد که ایران در پاسخ خود از آمریکایی ها سه چیز می خواهد:

۱. رفع ابهام در مورد رفع تحریم ها ۲. ضمانت های طرف آمریکایی و ۳. بستن مسائل امنیتی قبل از تاریخ اجرا.

باراک راوید، خبرنگار نشریه آمریکایی آکسیوس نیز از زبان یک مقام ارشد اروپایی درباره جزئیات واکنش ایران نوشت.

یک مقام بلندپایه اروپایی که مستقیماً در مذاکرات با ایران دخیل است، گفت: پاسخ ایران زمانی که آمریکا و سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) فکر می‌کردند که قبلاً حل شده است، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به روی میز بازگرداند.

این مقام اروپایی افزود: واکنش ایران کاملا غیرمنطقی بود. تهران می‌خواهد متن هماهنگی پادمان‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا را که قبلاً خارج از چارچوب انعطاف‌پذیر ما بود – و ایرانی‌ها به طور ضمنی در پاسخ ۱۵ اوت خود با آن موافقت کردند، دوباره اصلاح کند.

این مقام اروپایی تاکید کرد: پاسخ ایران را فقط می‌توان اینگونه دید که نمی‌خواهند این توافق را تکمیل کنند، با وجود اینکه ما خیلی به توافق نزدیک بودیم.

مرندی: ایران صبور خواهد بود

به گزارش خبرآنلاین، مشاور گروه هسته ای ایران گفت: ایران صبور خواهد بود. آمریکا در دوران اوباما به طور سیستماتیک این توافق را نقض کرد و در دوران ترامپ و بایدن شهروندان بی گناه را به حداکثر ظلم کرد.

بنابراین ایران ابهامات یا خلأهای قانونی در متن {توافقنامه} را نخواهد پذیرفت. زمستان در راه است و اتحادیه اروپا با بحران انرژی فلج کننده مواجه است.

ترس از بازگشت احتمالی دولت بایدن به برجام

همزمان با این که مذاکرات برای رفع تحریم ها در مراحل پایانی خود قرار دارد و تحرکات مخالفان در ایالات متحده برای جلوگیری از بازگشت آمریکا در حال افزایش است. توافقنماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آن کشور از ترس بازگشت احتمالی دولت بایدن به این توافق، خواستار تعلیق مذاکرات با ایران شد.

به گزارش ایرنا، «رونی جکسون» نماینده جمهوری خواه تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا، «فشار حداکثری» ناموفق ترامپ علیه ملت ایران و تکرار اتهامات بی اساس و دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران را ستود و از نماینده دموکرات رئیس جمهور خواست. جو بایدن مذاکرات با ایران را پایان داد.

این نماینده تندرو آمریکایی مدعی شد: راهبرد «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران جواب داد زیرا او هرگز ضعف نشان نداد!

نماینده جمهوری خواه ادامه داد: ما نمی توانیم اجازه دهیم بایدن با احیای توافق وحشتناک هسته ای از همه اینها خلاص شود.

مذاکرات لغو تحریم ها به پایان می رسد

همزمان با به بن بست رسیدن مذاکرات رفع تحریم ها، ۵۰ قانونگذار دموکرات و جمهوری خواه آمریکا در نامه ای به بایدن رئیس جمهور آمریکا نگرانی های خود را درباره توافق احتمالی با ایران برای لغو تحریم ها ابراز کردند.

سی و چهار نماینده دموکرات و ۱۶ نماینده جمهوری خواه در نامه ای که روز پنجشنبه به وقت محلی منتشر شد از رئیس جمهور آمریکا خواستند متن کامل همه پیشنهادات را برای بازگرداندن ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک ارائه کند. (برجام) به کنگره.

این ۵۰ قانونگذار آمریکایی در نامه خود از بایدن خواسته اند که همه توافقات جانبی در اختیار کنگره قرار گیرد و دولت قبل از پیوستن به آن در اختیار کنگره قرار گیرد. توافق مذاکره با قانونگذار برای بازگشت به توافق.

این نامه که اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار می کند، به نظر می رسد نگران برخی بندهایی است که ممکن است در متن نهایی توافق گنجانده شود.

این نمایندگان کنگره آمریکا در ادامه سخنان بایدن: از شما می خواهیم تا زمانی که کل توافق و همه توافقات جانبی را به کنگره ارائه نکرده اید وارد توافق نشوید.

رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد هسته ای آمریکا و نماینده ویژه این کشور در امور ایران، قرار است در نشستی محرمانه با اعضای کنگره، وضعیت مذاکرات هسته ای با ایران را به اطلاع قانونگذاران آمریکایی برساند.

وب سایت پولیتیکو جمعه شب به وقت محلی با استناد به یادداشتی که به دست آورده است، گزارش داد که راب (رابرت) مالی قرار است در ۱۴ سپتامبر (۱۶ سپتامبر) در کنگره حاضر شود و توضیحات خود را به اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ارائه کند. نمایندگان